Houslistka Monika Urbanová a harfistka Hedvika Mousa Bacha založily Duo Beautiful Strings již během svých studií na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze v roce 2010. Za sebou měly vítězství v různých mezinárodních soutěžích i sólové zkušenosti. Od té doby společně vystupují na koncertních pódiích jak v České republice, tak i v zahraničí.

V letech 2011-2013 vystupovaly v představení Easy Living divadla Mlejn. Šlo o nevšední spojení klasické hudby se vzdušnou vertikální akrobacií.

Beautiful Strings spolupracuje se zpěvačkami K. Janů, M. Fassati, M. Keiko.

Úspěšně vystoupily na festivalech Nekonvenční žižkovský podzim, Mezinárodní varhanní festival ve Filipově, Středočeské kulturní léto, Dny soudobé hudby, Lissa Classica, Dědictví Levého Hradce, Pražský Montmartre, Léto v parcích Prahy 2, České doteky hudby, Tanvaldské hudební jaro.

Interpretky zahrnují do svého repertoáru kromě originálních kompozic též vlastní aranžmá. Díla francouzských mistrů (C. Debussy, M. Ravel, C. Saint-Saens aj.) natočily v roce 2013 na CD „Beau Soir“. V období koronaviru na jaře 2020 natočily hudební klipy „Pohádka“ a „Perly 20. století“. Na podzim 2020 vyjde pod záštitou vydavatelství „Arco Diva“ jejich 2. CD s díly převážně současných autorů.

Jejich živá nahrávka Fantasie C. Saint-Saense získala nejvyšší ohodnocení Grand Prize a Platinum Prize na World classical music award 2023 a interpretky získaly díky ní i nejvyšší ceny na Saint – Saens International Music Competitions a na soutěži Best Classical Musicians Awards. Nahrávka Žižkovské suity O. Urbana získala nejvyšší ocenění – Platinum Award – na Saint – Saens International Music Competitions a na soutěži Best Classical Musicians Awards obdržela 2. 2. 2024 diamantovou cenu.

V roce 2022 založily vlastní projekt malý festival Pražské premiéry Dua Beautiful Strings s cílem podpořit tvorbu současných autorů. www.premierydbs.cz

S pozitivními ohlasy se setkávají též jejich koncerty „Za poznáním tajů hudby“ a „Výlet do Říše hudby“ pro školy a školky a koncerty pro seniory. 

 

Jejich široký a pestrý repertoár od baroka až po současnost, virtuozita a preciznost hry sklízí úspěchy hudebních kritiků i široké veřejnosti.

Monika Urbanová

Houslistka Monika Urbanová roz. Růžková studovala v letech 2000 – 2006 na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Dagmar Zárubové a prof. Jaroslava Foltýna. V roce 2011 završila magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Štrause a prof. Leoše Čepického. V letech 2009-2010 absolvovala roční stáž na Hochschule für Musik und darstellende Kunst Wien ve třídě prof. Petera Schuhmayera. Monika je laureátkou řady mezinárodních soutěží (Soutěž J. Muziky, Soutěž konzervatoří, Soutěž Nadace B. Martinů, Stephanie-Hohl Wettbewerb ve Vídni). Pravidelně se účastnila mezinárodních mistrovských kurzů např. Sommerakademie Prague – Vienna – Budapest, Akademie v Telči, Meadowmount – USA, Encuentro de música y academia de Santander, Letní kurzy v St. Wolfgang Rakousko.


Monika je od r. 2010 stálou členkou skupiny prvních houslí Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.


Jako sólistka vystoupila se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, s Filharmonií Hradec Králové, s Komorním orchestrem Pavla Haase.
Monika Urbanová se intenzivně věnuje komorní hře, působila ve Phantasy Quartet, Trio con brio. Byla členkou smyčcového kvarteta Eve Quartet (2007-2016), s kterým se kromě klasického repertoáru věnovala také swingu. Vystupovala v představení Easy Living Divadla Mlejn, které spojovalo klasický koncert se vzdušnou vertikální akrobacií. Zúčastnila se také projektu „Vivaldishow“ – spojení Čtveroročních dob A. Vivaldiho se scénickým tancem a projekcí.


Koncertuje v nevšedním spojení s varhanami a harfou. V roce 2011 vyšlo její první CD „Violin and organ.“ S harfistkou Hedvikou Mousa Bacha tvoří od r. 2010 Duo Beautiful Strings.
Vydaly v roce 2014 CD s díly francouzských mistrů „Beau Soir“ a v roce 2020 natočily hudební klip a 2.CD s díly převážně současných autorů, které vydá na podzim 2020 Arco Diva.

Hedvika Mousa Bacha

Je absolventkou Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením (2004) u Hany Müllerové-Jouzové, Pražské konzervatoře (2006) a HAMU (2012) u doc. Jany Bouškové.

Během svým studií se zúčastnila mistrovských kurzů u světoznámých harfistek I. Perrin a I. Moretti a M. Ch. Cleary V letech 2007-2008 byla na zahraniční stáži ve švýcarském Lausanne, kde studovala na Haute École de Musique u Chantal Mathieu.

V roce 1999 zvítězila v soutěži „Hudba na gymnáziu“ a v roce 2002 získala cenu Anny Hostomské na festivalu mladých interpretů „Preludium“ v Šumperku.

Hedvika Mousa Bacha se intenzivně věnuje komorní i sólové dráze a spolupracuje s mladými talentovanými umělci jako je sopranistka M. Mátlová, K. Janů, houslistka M. Urbanová, violistka J. Hosprová, klarinetistka A. Paulová, se kterými vystupuje na koncertních pódiích a hudebních festival jak v České Republice, tak i v Německu, Francii Švýcarsku a Maďarsku.

V roce 2014 vyšlo její  první CD „Beau Soir“. Skladby francouzských mistrů impresionismu a romantismu natočila společně s houslistkou M. Urbanovou. Již jako Duo Beautiful Strings natočily v roce 2020 hudební klip a jejich 2. CD s díly převážně současných autorů.

Vedle klasického žánru se zajímá i o českou soudobou a populární tvorbu. Je vyhledávanou interpretkou soudobých skladatelů, uvedla premiéry skladeb autorů např.: Z. Zahradníka, M. Kroupy, L. Davida, M. Smolky. Byla přizvána ke společným projektům Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové, Ivy Bittové, Dary Rollins a Dana Bárty.

Skutečnou světovou raritou je její rodinný harfový kvartet „Prah-a-harp kvartet“, ve kterém hraje společně se svou maminkou a sestrami (http://www.prahaharp.cz/).

Nedílnou součástí jejích aktivit je orchestrální a pedagogická činnost. Pravidelně spolupracuje s orchestry: Orchestr hl. m. Prahy FOK, Berg, Talichova komorní filharmonie a Státní opera Praha.

Od roku 2008 také vyučuje hru na harfu na ZUŠ Lounských v Praze. V letech 2009-2010 byla členem Filharmonie Hradec Králové.

Pořádáme malý festival Pražské premiéry Dua Beautiful Strings za podpory městkých částí Praha 3 a Praha 2 a OSA.

Naši podporovatelé

Koncerty pro děti podporují městské části
Praha 3, Praha 7 a Praha 8